EASTER FUNDRAISER FESTIVAL 2022

The following bands and singers have agreed to appear and await the schedule details
Many more are invited and will be added to the list as they confirm

Raphel Callaghan, Martin Heaton, Jon Palmer Band, Steamtown, Jack's Rake, Break a Leg, Caim, Tom Chester, Raintown Seers, Taylor Giacoma, Heather Innes, Nigel Parsons, The Domino Effect, Kathryn Walker, Scuppered, Tom Fairnie, Jane E Fairnie, Fretworks, The Crafters, Two of Us, Without a Paddle, Beth Burrows, Carrie Martin

More to come as they are confirmed

Please don't hesitate to contact Dale on messenger through 

https://www.facebook.com/groups/fundraiserfest

or by email to folkandblues(at)gmx.com 

MC's: Beth Burrows and Nigel Edwards

Sound: Chris Rust and Laluna Technology,

,

Past Festivals

   EASTER 2019 FUNDRAISER FESTIVAL                               To raise money for the British Red Cross

 

Easter festival 19th - 22nd April 2019

Friday in the marquee
1.00 - The Darnills
1:30 - Cocklebread
2.00 - Simon Ennals
2.30 - Steve Wilson 
3.00 - Caim 
4.00 - Eldaisal 
5.00 - Phil Friend
5.30 - Jody Davies (from The Fargo Railroad
Evening in bar
8:30 - Martin Heaton
9.30 - Treebeard

 

Saturday in Marquee

1.00 - TBA
1.30 - Gervais McCarron
2.00 - Dawn Laurence
2.30 - Danielle Banks
3:00- Fretworks
3.30 - Charles Osguthorpe
4.00 - Greg Hancock
4.30 - Jane Wildgoose & Keith Hopkinson
5.00 - Mike & Judy of Dogwood Rose
5.30 - Mark Atherton

Evening in the bar
8.00 - Break a Leg
9.00 - Misk Hills Mountain Rambler III
10.00 - Nigel Parsons

 

Sunday – Marquee

1.00 - Acoustic Routes
1.30 - Jack Witham
2.00 - Project Ghost Writer
3.00 - Lee Bardsley
3.40 - Del Scott Miller
4.10 - Julian Jones
5.10 - Caim
6.10 - Two of Us
Evening in bar
8.00 - Jack’s Rake
9.00 - Peter Buxton
9.45 - Andy P Davison

 

Monday in Marquee
1.00 - Crowes Feet
2.00 - Alan Robinson
2.30 - All Day Dog’s Breakfast
3.00 - Jackalope Tales
3.30 - Mandolin Jack
4.00 - Wilson McGladdery
5.00 – Shaun Hutch with Charlie Osguthorpe

  Some singers and musicians who appeared Easter 2018

              Thanks to                                                                                                                                                     

    Laluna.co.uk of Glossop                                                                                                                                       Thanks to Networks

             for providing                                                                                                                                                       of Bamford                              an excellent sound system                                                                                                                                  for providing the stage

Last year we raised just over £1,180 which we donated to the Red Cross with over 35 bands and solo artists contributing their time and talents. This year it would be nice to achieve the same or better.

If you would like to join us as performer or volunteer helper please contact us through the contact form on our info page

Last years success was due to all the artists who appear on the poster and in addition we must thank Rick Ellison, landlord of The Old Hall Hotel for the use of his premesis. Networks3D of Bamford for providing the stage and Dan Davenport of Laluna Technology for the PA and his expertise as sound engineer

Poster from Easter 2017

FRIDAY AFTERNOON - MARQUEE

2pm    PIP GILBERT

2.30 - SIMON ENNALS

3PM - LEE BARDSLEY

4PM - BREAK A LEG

5PM - DOGWOOD ROSE

6PM - BANJO JEN

7PM - GEMMA GRAY & JOEL ROBSON

EVENING IN THE BAR

9PM - MARTIN HEATON

10PM - HOODOO OPERATORS

SATURDAY AFTERNOON - MARQUEE

2PM - JACKALOPE TALES

3PM - PHIL FRIEND

3.30 - PAUL PEARSON

4PM - ALL DAY DOG'S BREAKFAST

4.30 - PETER BUXTON

5PM - BERNARD HOSKIN

6PM - DEVIL'S WATER

7PM - JULIE JULY BAND

EVENING IN THE BAR

9PM - MORRIGAN'S FIRE

10PM - TREEBEARD

SUNDAY AFTERNOON - MARQUEE

2PM - DARNHILLS / COCKLEBREAD

3PM - FRETWORKS

4PM - JODIE WHITE

5PM - SIDEWAYS BAND

6PM - NIGEL PARSONS

7PM - THE STAMP COLLECTORS

EVENING IN THE BAR

9PM - SKINNER & T'WITCH

10PM - COBALT TALES

MONDAY AFTERNOON - MARQUEE

2PM -  CROW'S FEET

3PM - ALAN ROBINSON

4PM - WILSON - MCGLADDERY

5PM - JACK'S RAKE

6PM - T'OTHER BAND

7PM - DANIELLE BANKS

7.30 - ANDY MURDOCH

Thanks to High Peak Radio
         for their support